Доматите са една от най-популярните градински култури, които могат да се отглеждат както на открито, така и в оранжерия. За да получите добра реколта, е необходимо да осигурите подходяща грижа за растенията. В тази статия ще разгледаме накратко как да се грижата за тях, но и един начин за ускоряване на узряването им, както и за подобряване на техния вкус. Той включва използването на специален тор, приготвен от калиев монофосфат.
Често тези зеленчуци растат безвкусни, твърди и воднисти и всеки градинар иска да избегне именно това. Но само градинарите с опит имат собствени тайни, които не вредят нито на зеленчуците, нито на здравето, а самите плодове узряват по-бързо на храстите и стават по-вкусни.
Ускоряване на узряването на доматите
Това започва около 6-8 седмици след опрашването. Само чери доматите узряват по-бързо. Трябва да помислите за ускоряване на узряването поради заплахата от фитофтора или с наближаването на есента. Калиевият монофосфат има положителен ефект върху развитието на плодовете. За целта 15 грама от това вещество трябва да се разтворят в кофа с чиста и утаена вода. Една кофа с тор е достатъчна за поливане на четири доматени храсти.
Торът трябва да се използва отделно от магнезиевите и калциевите добавки. Тези съединения са несъвместими и могат да навредят на насажденията.
Грешката, която прави доматите безвкусни - дори опитните градинари я допускат
Не по-малко важен е изборът на място в градината и подготовка на почвата преди засаждането на този зеленчук. За целта трябва да изберете добре осветено място, където ще има достатъчно слънчева светлина. Доматените насаждения се нуждаят от 6-8 часа слънчева светлина на ден. Също така на това място почвата трябва да има добър дренажен капацитет, за да се избегне задържането на вода.
Преди засаждане подгответе почвата, като добавите компост или други органични торове, за да осигурите добри условия за растеж. Преди засаждането почвата трябва да се наторява с органични торове, като хумус, компост, торф. Ако органичните торове не са достатъчни, тогава те могат да бъдат допълнени с минерални торове, съгласно приложените инструкции.
Правилното и редовно поливане е не по-малко важно. По време на цъфтежа и плододаването насажденията се нуждаят от повече вода, отколкото в други периоди. По време на периода на набиране на зелена маса е препоръчително доматените храсти да се поливат през ден. Трябва обаче да се избягва преовлажняване на почвата, което може да доведе до развитие на гъбични заболявания и растеж на плевели.
Препоръчително е храстите да се поливат рано сутрин или късно вечер, за да се избегне бързото изпаряване на влагата. Не прекалявайте и с поливането. В бъдеще, когато плодовете вече са започнали да узряват, можете да се ограничите до 2-3 поливания на седмица. Приблизително ще са ви необходими около 10 литра вода на квадратен метър.
Още: Богата реколта от домати - 5 съветва от опитните градинари